Filip Trojovský – jak vypadá režim jednoho z předních českých CrossFiterů a jak se k tomuto sportu dostal?

02. 10. 2018

V dnešním rozhovoru vám představíme dalšího ze sportovců týmu Ultimate Sports a tím je Filip Trojovský – CrossFiter, trenér a také spolumajitel oficiálního CrossFit boxu v Brně. Poté, co vystudoval Fakultu sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, začal se věnovat sportu naplno a brzy začal své zkušenosti předávat také druhým.

Ahoj Filipe, lidé tě znají z mnoha různých stránek – jako účastníka reality show, moderátora, ale také jako sportovce. Ke kterému sportu máš nejblíže?

 • Nejbližší je mi CrossFit, ale během života jsem těch sportu stihnul hodně.
 • Tady je můj letmý sportovní život:

SPORT

* 1987 – 1997 člen Sokolu Brno 1, sportovní gymnastika, několika násobný mistr rep.

* 1998 – 2002 člen SK Karate Global Brno, sportovní karate-zápas, vicemistr rep. a vicemistr evropského poháru v Dánsku

* 2002 – 2005 člen SK Arena Brno, kick-box, vicemistr rep., vítěz turnaje Cech Open 2005, mistr Evropy v čínském boxu (Sanda) z roku 2005

* 2006-2007 člen Alligators Brno, extraliga amerického fotbalu

* 2012-2013 jsem se věnoval workoutu – calisthenics (silová gymnastika s vlastní vahou těla) o čemž byla i má diplomová práce na MU-Fakultě Sportovních Studii-obor speciální edukace bezpečnostních složek

* od listopadu 2013 jsem začal s „crossfitem“ spolu s Michalem Mičkou a Michalem Velkovem.

V posledních letech jsme tě mohli vidět na závodech ve vzpírání i v CrossFitu – můžeš našim čtenářům přiblížit, jaký je v těchto disciplínách rozdíl? Která z nich je ti bližší?

 • Vzpírání je krásný silový sport, který se věnuje hlavně trhu a nadhoz. A pro mě hlavně doplňkový sport k CF. CrossFit je kombinace více sportů a více různých způsobů typu tréninku. Tím chci říct, že vzpírání je hlavně silový sport. Kdežto CrossFit rozvíjí nejen sílu, také silovou vytrvalost, rychlost, mobilitu, obratnost, flexibilitu a to všechno ve velmi vysoké intenzitě!!!

Doporučil bys CrossFit i naprostým začátečníkům?

 • Jasně, je to sport jako každý jiný. Bez bolesti nejsou radosti.

Máš za sebou nespočet závodů – chystáš se aktuálně na další?

 • Na konci října jedu na Champions day v Salzburgu. A víkend na to teamovky v Brně 😉 Sezónu ukončím na konci listopadu v Srbsku na Bělehrad Throwdown

Kde v současné době trénuješ?

 • V CrossFit DESTINY Brno

Je podle tebe rozdíl mezi licencovaným gymem se značnou CrossFit a „neoficiálními“ tělocvičnami, které praktikují stejný typ tréninku?

 • Vždy je to o konkrétních lidech, kteří v těch gymem působí a co vám mohou nabídnout. Znám skvělé nelicencované gymy a naopak. Každopádně ti, co platí licenci, platí 75 000 ročně za název, takže by měli být dražší než nelicencované 😉 . Každopádně zastávám názor, že trenér by měl být praktik s velmi velkými teoretickými znalostmi. A ať působí kdekoliv, lidé za ním půjdou. Pozor na teoretiky, takzvané chytré blbce, kterým se nechce cvičit, a činku znají z rychlíku, tak raději vymyslí rádoby cvičební programy

Kromě aktivního závodníka funguješ také jako trenér – která role tě baví víc?

 • Nejde říct, baví mě oboje velmi!!! A rozhodně bych nechtěl trénovat jen sebe. Trénování lidí je pro mě často velmi inspirativní, co všechno lidé zvládnou a jak jsou si schopni sáhnout na dno. Často si říkám, že já bych to nedal. Nedávno jsem zažil něco jako katarzi, energie, kterou lidé vložili do cvičení, lítala gymem takovým způsobem, až jsem z toho měl husí kůži. Blbě se to popisuje. Přirovnal bych to ke skvělému divadelnímu představení. Tam když ta energie jde od herců k divákům, pak se jim od diváků zpět vrátí!!!

Jak vypadá tvůj klasický týden? Jak často trénuješ?

 • Da se říct, že jsem denně v gymu od 7:00- 20:00 – 21:00. Pracuji v průměru 8 hodin denně a zbytek trénuji. Trénuji cca 12 tréninkových jednotek (1,5-2 hodiny) týdně s jedním dnem volna.

Používáš v tréninku oblečení Under Armour? Cítíš rozdíl oproti jinému oblečení?

 • Používám jen Under Armour, je to velmi kvalitní a funkci oblečení!!! Navíc má skvěly design. U nás v CrossFit DESTINY už na to přišli skoro všichni

Pro každého sportovce je jistě důležitá také strava a v souvislosti s crossfitem je velmi populární tzv. paleo dieta – máš s ní nějaké zkušenosti? Jak vypadá tvůj jídelníček?

 • Paleo jsem zkoušel a myšlenka není úplně špatná, ale dost blbě se tím striktně řídí. Já si kvůli tomu koupil i sušičku masa. Nicméně pro mě, jako sportovce, je lepší kompletní strava, takže se stravuji v krabičkách pro sportovce od Back 2 Life. A jak říká Rich Froning, když mám hlad tak jim a když žízeň tak piju.

Děkujeme za rozhovor, Filipe, a přejeme hodně úspěchů v CrossFit Destiny!

Sledujte nás